معرفی انواع جوشکاری

by جوشکاری in آگوست 17, 2019

معرفی انواع جوشکاری

یک روش معمول اتصال در صنعت جوشکاری است. فرایند جوشکاری بسته به نوع مواد، محل استفاده و شرایط تولید، انواع مختلفی دارد. جوشکاری به فرآیندی گفته  می‌شود که طی آن، دو یا چند قطعه بوسیله گرم کردن قطعات یا ماده اتصال به یکدیگر متصل می ‌شوند.

فرآیند گرم کردن و ذوب کردن مواد انواع مختلفی دارد. ‌جوشکاری نیز انواع مختلفی دارد. ما امروز در این مطلب در مورد انواع جوشکاری اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

همچنین بخوانید: معرفی انواع دریل

در صنعت پنج نوع جوشکاری وجود دارد

جوشکاری قوس الکتریکی
جوشکاری گاز اکسیژن
جوشکاری مقاومتی
جوشکاری حالت جامد

 

انواع جوشکاری قوس الکتریکی

جوشکاری اتمی هیدروژن

در جوشکاری اتمی هیدروژن دو نوع الکترود فلزی استفاده می‌شود. این دو الکترود در فضایی مملو از هیدروژن عملیات جوش کاری را انجام می‌دهند.

جوشکاری فلزی بدون پوشش

الکترودها در جوشکاری فلزی بدون پوشش به طور کامل مصرف می‌شوند و پس از فرآیند، باید از الکترودهای جدید استفاده کرد. در این نوع از جوش، از هیچ گاز پوششی استفاده نخواهد شد.  

جوشکاری قوس کربنی

در این نوع از جوشکاری از الکترودهای کربنی استفاده می‌شود. در فرآیندهای خاص نیز از مس در این نوع جوش استفاده می‌شود.

جوشکاری قوس الکتریکی با پوشش پودر

این نوع جوش مانند جوش کاری بدون پوشش است. با این تفاوت که از پوششی پودری در الکترودها استفاده می‌شود.

معرفی انواع جوشکاری

معرفی انواع جوشکاری

انواع جوشکاری گاز اکسیژن

جوش هوا – استیلن

در این فرآیند از مواد شیمیایی به عنوان تسهیل ‌کننده روند جوشکاری استفاده می‌شود. به خاطر نقاط ضعف جوش‌کاری هوا-استیلن، این نوع از اتصالات جوشی در میان صنعتگران طرفدار کمی دارد.

جوشکاری اکسی – استیلن

در این نوع از جوشکاری، از ترکیب استیلن و اکسیژن استفاده می‌شود. این ترکیب، قطعات را تا دمای بسیار زیاد گرم می‌ کند و این دمای باعث تولید جوشی بسیار دقیق می‌شود. از طرفی، این ترکیب نسبت به ترکیب‌های دیگر کم هزینه تر است. جوشکاری اکسی استیلن معمولا در فرآیند‌های تعمیر و نگهداری استفاده می‌شود.

جوش پروپان

این نوع از جوشکاری در صنعت به نام جوش اکسیژن نیز شناخته می‌شود که از شعله گاز اکسیژن یا پروپان برای گرم کردن قطعه استفاده می‌ شود.

جوشکاری اکسی هیدروژن

جوشکاری اکسی هیدروژن به ترکیب دقیق اکسیژن و هیدروژن گفته می شود که  باعث ایجاد جوش‌هایی دقیق می ‌شود.

جوشکاری گاز و فشار

در جوشکاری گاز و فشار ابتدا شعله گاز دمایی بسیار بالا تولید می ‌کند. سپس از فشار قطعات برای جوش دادن استفاده می‌ شود که این نوع جوشکاری امروزه منسوخ شده است.

همچنین بخوانید: معرفی انواع آسفالت

انواع جوشکاری مقاومتی

جوش نقطه ای مقاومتی

از این نوع جوشکاری در صنعت خودرو و هوافضا استفاده می‌شود که دو الکترود نوک تیز برای اتصال دو یا چند قطعه که عموما ضخامت کمی دارند استفاده می‌ شود.

جوش درز مقاومتی

این نوع از جوشکاری یکی از متداول‌ترین روش‌های اتصال است که از دو الکترود رول شکل استفاده می ‌شود و اعمال فشار و جریان را با هم انجام می‌دهند.

جوش آپست

در جوش آپست دو سطح که قرار است در لبه‌ها به هم متصل شوند، تا دمایی مشخص گرم می‌شوند و با فشار زیاد به یکدیگر متصل می‌شوند.

اگر شما نیز در صنعت جوشکاری فعالیت دارید میتوانید با ما تماس بگیرید تا نحوه فعالیت شما را در این سایت اضافه کنیم

 

تماس با ما جهت اضافه شدن در سایت

 

همچنین اگر‌ در تخصص دیگری فعالیت دارید ما برای دیگر تخصصات و موضوعات هم سایت داریم که‌ میتوانیم شما را در دیگر سایت ها قرار دهیم با ما‌تماس بگیرید.

 

تماس با ما

Leave a Reply